Заробити на смітті

Найбільш поширеною практикою циркуляторної – кругової економіки у світі – є переробка сміття. У той час, коли багато міст – як до прикладу Львів – не можуть собі дати раду із вивезенням, інші міста – успішно переробляють сміття та заробляють на цьому гроші.

Усе починається із розділених сміттєвих баків – окремо скло, окремо органічні відходи, окремо папір.

Таке сортування вторсировини дозволяє уже на початках закласти основоположні правила бізнесу.

Адже, за підрахунками експертів, фактично 80% того що ми із вами викидаємо у сміттєві баки – можна переробити. Але – якщо у місцевої влади є розуміння питання. Тобто, якщо чиновники розуміють, що основою будь якої переробки служить сортування. Відсортовуючи пластик, скло, макулатуру, метал для переробки ми можемо зберегти природні ресурси та покращити екологію. Основні етапи початкогово сортування – розподілити сміття в чотири основних розідли. Тобто, поставити під нашими будинками, як мінімум чотири роздільних баки. А саме:

Папір (всі типи, включаючи газету, журнали, офісний папір, картон тощо);

Пластмаси (пластикові пляшки, пакувальні матеріали);

Метал (чорний та кольоровий);

Скло.

На наступному етапі – найголовніше – роздільне вивезення сміття.

Адже, зачасту ми бачимо – різні контейнери для роздільного приймання відходів. Однак, коли приїздять машини, що збирають сміття, із усіх контейнерів все збирається в одну машину. І виходить – чистої води профанація. Адже відходи все рівно потрапляють в одну купу.

Тому якість сортування сміття залежить не лише від активності і свідомості мешканців того чи іншого будинку.

Поділ сміття знаходиться під відповідальністю і працівників тої чи іншої сміттєзбиральної компанії.

Справді, щоб система вибіркового збору сміття приносила очікувані результати, необхідна активна участь кожного, хто викидає сміття.

Найпростіший спосіб – розділяти харчові/змішані відходи в один пакунок, а ті які піддаються повторній переробці, в інший. Скло завжди потрібно відділяти окремо. Таке сортування є найефективнішне, адже після вивезення вторсировина потрапляє на сортувальну лінію, де полімери, папір, картон, метал cортуються окремо.

До прикладу, флагманом процесу сортування у місті Львові є компанія “Грінера Україна”. Вона надає в оренду сміттєві баки для різних типів відходів, кожен з яких має відповідне позначення • Змішані • Вторсировина • Скло.

Також не слід забувати про потенційно небезпечні відходи, наприклад батарейки чи ртутновмісні лампи. Ці та інші побутові відходи потрібно здавати у спеціальних пунктах прийому вторинної сировини.

Сортування сміття поліпшує стан довкілля та знижуює ризики для здоров'я жителів міста.

Даний матеріал підготовано в рамках школи "Кругова економіка" - Centre for Journalism
at the Kyiv School of Economics - www.ceej.kse.ua