Онкохворі в Україні залишаються без ліків

 
  • Тарас Зозулінський

Лікарі повинні усвідомити, що вони не можуть зловживати на правах знедолених, невиліковних, тяжко хворих людей”.

Попри реформування системи, медицина в Україні продовжує залишатися на пост-радянському рівні. Принаймні — у головах лікарів та медперсоналу. Адже звичка отримувати гроші від пацієнтів нікуди не поділася.

Але рідні хворих, із якими ми спілкувалися, готуючи цей проект, розповідають не лише про вимоги оплати коштів за операції. В Україні є й інше поширене явище, коли лікарі наполягають, аби хворі самі купували, фактично, усі ліки.

Незаконні схеми

Відомий в країні правозахисник Олег Мицик переконаний — без корупційних оборудок тут не обходиться.

— Що у нас відбувається в медицині? Онкохворі повідомляють, що їм дають списки ліків на операцію та подальше відновне лікування. Люди перевіряють — а більшість медикаментів є наявними в лікарні. Натомість медперсонал наполягає — ліків не має. Що може з тими препаратами відбуватися? Чи є якісь порушення з боку медиків? Як це довести? — питаю у правозахисника.

— В даному випадку може йти мова про зловживання службовим становищем посадової особи. Якщо лікар діє з метою отримання неправомірної вигоди, яка полягає в подальшій реалізації цих ліків, які залишилися — то це однозначно кримінальна відповідальність. І все залежить — від суми шкоди.

Чому так відбувається? Це може бути банальна класична схема розкрадання ліків.

Невиключено — й інші схеми.

До прикладу: ліки взагалі можуть, спеціально, ніколи в лікарню не потрапляти. Тобто, на тендерах, за документами, закуповують ліки. Насправді ж — перераховують лише гроші. Частину тих грошей — уже “чорною готівкою” повертають керівництву лікарень. Самі ж ліки існують лише на папері — насправді у медзаклад не потрапляють. А лікарі радять пацієнтам відмовлятися від даних ліків. Мовляв, вони малоякісні, у вас будуть побічні ефекти, буде ще щось боліти. Є і такий варіант, — каже О.Мицик.

— Що б ви могли порадити хворим, які потрапили у схожі ситуації? —

— Хто знає, що такі ліки є на балансі — як тільки він натякне, що володіє цією інформацією — з ним зовсім по іншому будуть розмовляти. Лікарі вимагають гроші тільки в тої особи, яка внутрішньо вже готова “давати”. Вони поважають і бояться сильних людей. —

Гроші за біопсію

Наша наступна історія 74-ої Марії Іванівної — показова. Рідних жінки змусили платити навіть за біопсію — ще навіть не поставивши діагноз.

А до того, як потрапити в “Львівський державний онкологічний регіональний лікувально-діагностичний центр”, Марія Іванівна оббивала пороги не одного лікаря. Впродовж майже року їй виставляли неправильні діагнози та лікували від неіснуючих хвороб.

Марія Іванівна народилася в невеликому містечку під Львовом. Їх — дітей - було троє в сім’ї. Батько помер коли дитині виповнилося 14 років. Все тягнула мама.

Марія Іванівна у 18 років вийшла заміж та відразу пішла працювати на завод ЛОРТА - в конструкторське бюро.

Її зять каже, що теща вела “спартанське” життя. Лишнього не їла, дотримувалася релігійного посту та дієти. Ніколи у житті не бідкалася на здоров’я - фактично не хворіла.

Аж тут, наприкінці 2019 року, у неї почалися болі внизу живота. Пішли до сімейного лікаря. Той відразу відфутболив – то все пройде, мине. Призначив лікування.

Нічого не допомагало.

Тоді Марію Іванівну повезли до Комунальної міської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги. Тут також заспокоїли — мовляв нічого страшного, “опущені органи”. Призначили знову інше лікування.

Рідні витрачали тисячі гривень, минали місяці — а стан не покращувався.

— Ані сімейний лікар в поліклініці, ані медики в лікарні не поставили правильного діагнозу. І допоки ми лікували тещу від неіснуючих хвороб — вона втрачала дорогоцінні місяці, — каже зять Петро.

— Відповідно, коли знайома лікарка порекомендувала терміново їхати до онкологів — час було втрачено.

Нам призначили дату операції. Та після усіх належних обстежень сказали — не можна оперувати, допоки не встановлять звідки вогнище.

Тоді тещі призначили процедуру: витягнути матеріали для біопсії.

В “Львівському державному онкологічному регіональному лікувально-діагностичному центрі” розмова була проста. Працівник із медперсоналу, який крутився біля лікаря нам прямо сказав — треба заплатити 8 тисяч гривень за цю процедуру. Пояснив, що це кошти для нього, лікаря та анестезіолога. —

Прийдете, як до приватного лікаря

— Та зловживання тотальні, — каже зять Марії Іванівної.

— Лікарі у Львові мають свої власні приватні кабінети. Чи працюють у приватних клініках — надаючи консультації. Звісно, є певна оплата за послуги.

От ми прийшли до доктора з тещею. А він мені каже – приїдете до мене у приватну клініку.

І за кожну послугу платиться. Тобто, ми прийшли до того самого лікаря – але вже у приватному порядку на консультацію. Змушені були оплатити 600 грн за консультацію. Додатково - 500 грн – за обстеження. —

Така от в Україні відбулася реформа медицини. Державні лікарі направляють хворих у приватні клініки – де вони самі працюють. Самі до себе. Виникає логічне запитання: чому лікар не надає ту саму консультацію, коли до нього приходиш у державну клініку?

Бездіяльні чиновники, або чому українці залишилися без ліків від онкозахворювань

Тим часом, у Міністерстві охорони здоров’я України пропустили терміни закупівлі ліків. Уже в наступному місяці, в українських лікарнях і взагалі зникнуть препарати, для лікування важкохворих на онкологічні захворювання дітей.

За такий невтішний розвиток подій говорять пацієнтські організації та активісти на сайті “Пацієнти України”. Так повідомляється, що уже як мінімум 54 дитини у Рівненській області залишилися без ліків. Ще для 152 дітей ліки є тільки на 2-3 місяці.

Як зазначають у Рівненській обласній дитячій лікарні, без ліків залишилися і діти, що страждають на лейкоз (рак крові).

Інна Іваненко, голова Благодійного Фонду “Пацієнти України” відзначає, що за такі смертельні наслідки їх організація попереджала МОЗ України ще із квітня 2020 року. Однак чиновники від медицини були переконані, що ліками від залишків закупівель 2018-19 років вдастсься забезпечити пацієнтів.

У результаті в МОЗ країни завалили закупівлі за бюджет 2020 року.

Організації “Пацієнти України” та “100% життя” вимагають від Президента України негайної реакції.

Через фактичну злочинну халатність у Міністерстві охорони здоров’я України, Державне Підприємство "Медичні закупівлі України", прогнозує, що перші поставки вони зможуть почати не раніше аніж у перші місяці наступного року.

А тим часом, як повідомляли у ZN.UA, після заяви Арсена Жумаділова — гендиректора цього ДП — у якій він повідомляв, що МОЗ блокує закупівлі ліків в Україні — сміливця викликали на допит у поліцію.

Тож розвінчувати корупцію та бездіяльність в українській медицині стає дедалі небезпечніше.

Тим часом, за даними експертів, Україна посідає друге місце в Європі, за кількістю смертей від раку.

Незважаючи на це, МОЗ продовжує підкилимні ігри за призначення свої “смотрящих” за бюджетними закупівлями ліків. І у цій боротьбі, медичні чиновники ставлять на шальки терезів тисячі українських дітей.

 

Даний матеріал підготовано та профінансовано The European School of Oncology (Milan, Italy) - https://www.eso.net/