Пацієнти без ліків. Війни за контроль над медичними потоками

 
  • Тарас Зозулінський

У Міністерстві охорони здоров’я України пропустили терміни закупівлі ліків. Уже в наступному місяці, в українських лікарнях і взагалі можуть зникнути препарати, для лікування важкохворих на онкологічні захворювання дітей.

За такий невтішний розвиток подій говорять пацієнтські організації та активісти на сайті “Пацієнти України”. Так повідомляється, що уже як мінімум 54 дитини у Рівненській області залишилися без ліків. Ще для 152 дітей ліки є тільки на 2-3 місяці.

Як зазначають у Рівненській обласній дитячій лікарні, без ліків залишилися і діти, що страждають на лейкоз (рак крові).

Інна Іваненко, голова Благодійного Фонду “Пацієнти України” відзначає, що за такі смертельні наслідки їх організація попереджала МОЗ України ще із квітня 2020 року. Однак чиновники від медицини були переконані, що ліками від залишків закупівель 2018-19 років вдастсься забезпечити пацієнтів.

У результаті в МОЗ України завалили закупівлі за бюджет 2020 року.

Що відбувається? Підводні камені

Боротьба за контроль над грошовими потоками у закупівлі ліків триває із початку року. Так у березні, генеральний директор Державного підприємства "Медичні закупівлі" Арсен Жумаділов публічно заявив, що тодішній Мініст охорони здоров’я України Ілля Ємець намагався “засватати” в "Медичні закупівлі" свою довірену особу.

Чому це викликало резонанс? Що це за державне підприємство? Чим воно займається?

Як описав на своїй сторінці Арсен Жумаділов, ДП "Медзакупівлі України" утворене як стратегічна закупівельна агенція в галузі, яка чи не найбільше потребує прозорості й водночас професіоналізації.

Минулого року держава і місцеві замовники витратили понад 20 млрд грн на закупівлі товарів медичного призначення.

Цього року ця цифра може перевищити 30 млрд.

Це майже половина бюджету НСЗУ.

Це більше чверті річного оборонного бюджету країни.

Це більш ніж половина річного державного бюджету на освіту.

З цих 30 млрд грн близько 10 млрд спрямовується на закупівлі препаратів по централізованих програмах по різних напрямах, що включають дитячу і дорослу онкології.

38 напрямів, 1500 позицій закупівельної номенклатури, сотні тисяч життів.

У своєму зверненні до Міністра охорони здоров’я, Арсен Жумаділов прямо звинувачував Іллю Ємеця у тиску та незаконному впливі.

- Ви ж поки що лише шкодите, ризикуючи дискредитувати. Або себе, або ДП. Ваша ультимативна вимога працевлаштувати свою "довірену особу" контрпродуктивна і незаконна...

Працевлаштування заступником генерального директора (а реально "смотрящим" від міністра) людини із кримінальним минулим, засудженої за крадіжку - це зневага до платників податків, що марно сподіватимуться на нульову толерантність до корупції в такій агенції...

Вимоги призначити "довірену особу" на посаду заступника, блокування роботи ДП та відповідно запуску закупівель є нічим іншим, як зловживанням владними повноваженнями, що в ситуації, що склалася, є не просто проблемою, а реальною небезпекою для людей.

Щодо останнього сьогодні я звернувся із заявою про вчинення кримінального правопорушення в ДБР за відповідною підслідністю. Закупівлі вже третій тиждень блокуються МОЗом, бо має бути "політична воля керівництва". Ви її привязали до призначення свого протеже. Вам тепер нести за це відповідальність.

"По-хорошему вы не захотели. Будет по-другому", - сказали ви мені в подвір'ї МОЗу в минулу п'ятницю.

Добре. Хай буде, - прийняв бій Арсен Жумаділов.

Кримінал неугодним

Наступного дня, 24 березня, сміливого директора — уже викликали на допит.

- Пане Міністре, Іллє Миколайовичу, Хочу дещо у Вас уточнити, - написав того дня Арсен Жумаділов.

- Чи я правильно тлумачу Ваші слова “будет по-другому” у світлі нововиявлених обставин?

Річ у тім, що вчора ввечері, вже після робочого дня мене викликали на допит представники Нацполіції. На цей четвер. Наразі як свідка. Кримінальне провадження відкрито за частиною п’ятою статті 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата або заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою).

Згідно повістки, провадження було відкрито 21 березня, тобто в минулу суботу.

Чи я правильно розумію, що в п'ятницю Ви, Іллє Миколайовичу, звернулись до представників Національної поліції із проханням про порушення проти мене кримінальної справи?

Натомість, Ілля Ємець ініціює службове розслідування "ситуації навколо ДП "Медзакупівлі України".

- Міністр охорони здоров'я України Ілля Ємець доручив провести службове розслідування ситуації у державному підприємстві "Медичні закупівлі України" (МЗУ). Таке доручення дано після публікації генерального директора МЗУ Арсена Жумадилова, в якій викладена інформація про нібито блокування процесу закупівель товарів, призначених для боротьби з коронавірусом. На виконання доручення створена відповідна комісія, а прес-служба МОЗ обов'язково інформуватиме про результати розслідування", - написала прес-служба МОЗ України.

Новий Міністр

30 березня Іллю Ємця, рішенням Верховної Ради України, було звільнено з посади Міністра.

Здавалося, протистояння закінчено і держзакупівлі ліків для онкохворих розблоковано.

Та не склалося.

Новим Міністром охорони здоров’я України призначили Максима Степанова.

Уже 4 червня, Арсена Жумаділова знову кличуть до поліції.

- Ніколи такого не було і от знов. Викликають на допит у Нацпол. Новий міністр - нові провадження, - пише гендиректор “Медзакупівлі України”.

Після допиту, 9 червня він повідомив, що кримінальне провадження відкрито за ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч.2 ст.364 ККУ. Тобто замах на розтрату коштів та зловживання владою. Відкрито за заявою МОЗ, стосується закупівлі костюмів, що так і не відбулась.

Закупівлі взяли під контроль чиновники

Далі почалася комедія і відвертий фарс з боку МОЗ.

На сполох забили численні антикорупційні та медичні громадські організації.

2 червня Центр Протидії Корупції оприлюднив різку заяву.

- Кабінет міністрів України вніс зміни до постанови, якою ускладнює процес медичних закупівель. Громадські організації застерігають, шо цим самим країна отримала ручне керування закупівель, що загрожує відсутністю життєвоважливих препаратів у пацієнтів. -

Антикорупціонери повідомили, що тепер без погодження з Міністерством охорони здоров’я України державне підприємство “Медичні закупівлі України” не зможе нічого закупити. Держпідприємство тепер повинно погоджувати із МОЗ кожне технічне завдання – навіть тендер не можна оголосити, поки міністр охорони здоров’я Максим Степанов не дасть команду “можна”.

Крім цього, на погодження до МОЗ треба надавати навіть проекти договорів (цікава практика коли не сторона договору погоджує договір) – інакше ДП гроші на свій рахунок  не отримає, а відповідно і нічого не закупить.

“Схоже у Степанова та команди такий підхід до керування – все своїми руками. Адже погоджувати кожнісіньку закупівлю держпідприємства – означає затягувати весь процес. Міністерство вже нахабно та незаконно втрутилися в закупівлю захисних костюмів підприємством для лікарів. І тепер просто намагається “легітимізувати” таке втручання на кожному кроці закупівель для тяжкохворих українців. Очевидно, що МОЗ зацікавлений не в оперативних та якісних закупівлях, а в намаганні заробити і віддати гроші туди, куди “треба”, а не купити дешевше”, – коментує член правління Центру протидії корупції Олена Щербан.

Ми обурені! Спочатку пацієнти та громадськість буквально змушують МОЗ запустити закупівлі ліків та медичних виробів. Самостійно забезпечуємо медиків  засобами  захисту. Натомість МОЗ ініціює зміни до законодавства, які перетворюють незалежну закупівельну агенцію на тендерний комітет МОЗ. Це ніщо інше як спроба перебрати на себе всі тендерні повноваження. І це загроза зриву тендерів, адже зараз МОЗ місяцями не погоджував 8 необхідних документів для запуску закупівель, а тепер місяцями не погоджуватиме технічні завдання або договори, як це уже мало місце” – коментує виконавчий директор Благодійного Фонду “Пацієнти України” Інна Іваненко.

13 липня з’являється черговий викривальний пост Арсена Жумаділов, в якому стисло описано стан речей.

- Ви заблокували централізовані закупівлі в розрахунку на ручне керування закупівлями і зганьбились. 16 червня набули чинність ініційовані вами зміни до профільної постанови Кабінету Міністрів України № 298, згідно із якими ДП має погоджувати "технічні, якісні та інші характеристики товарів і послуг, які є предметом закупівлі, а також проект договору, що буде укладений за результатами закупівлі".

Відповідно до цієї новації, 16-го ж червня ДП надіслало проекти договорів, а 18-го надіслало перший пакет технічної документації до погодження. Упродовж цього часу ми надіслали на МОЗ запити по 198 позиціях. Станом на 13 липня ми не отримали відповідь на жодний. -

Гроші вимагають в різних областях

У постанові Кабінету Міністрів України «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» №1303 від 17 серпня 1998 року є перелік захворювань, у разі амбулаторного лікування яких ліки надаються безкоштовно. Перші – онкологічні захворювання.

Незважаючи на це, у різних онкологічних закладах лікарі гребуть в хворих гроші лопатою.

Комунальне некомерційне підприємство "Обласний клінічний онкологічний центр Кіровоградської обласної ради".

Генеральний директор — Костянтин Яриніч. В минулому народний депутат України від Блоку Петра Порошенка.

Як встановили у Центрі Протидії Корупції, наприкінці квітня пацієнт поскаржився на онкоцентр Яриніча. Людині довелося платити за те, що по контракту онкоцентру з НСЗУ мало б бути безоплатним. Окрім того, Кропивницький обласний диспансер Яриніча купував ліки виключно у дистрибюторів за завищеними цінами.

Національний інститут хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова

Керівник відділу трансплантації та хірургії печінки Олег Котенко. Президент асоціації трансплантологів України. Доктор медичних наук, професор. Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки (2008 р.). 34 роки медичного стажу.

До нього звернувся хворий на рак печінки.

Олег Котенко незаконно вимагав оплати за надання медичної допомоги, повідомляючи останнього про те, що за проведення своєї консультації потрібно платити чималі гроші.

Згодом, після отримання коштів, Олег Котенко запропонував лікування хворому, шляхом проведення операції з трансплантації печінки при цьому зазначивши, що в разі не проведення цієї операції його стан здоров`я може найближчим часом погіршитись та призвести до біологічної смерті, у зв`язку з чим запропонував сплатити йому за операцію та подальше проходження лікування 30 000 доларів США.

Лікар отримав від хворого 22 тисячі доларів.

Після цього його затримали працівники поліції. Іще під час обшуків у лікаря-хірурга вилучили мільйон доларів готівкою.

І це при середній зарплатні у 15 тисяч гривень на місяць.

Доктора медичних наук затримали у момент отримання грошей. Ще 65 тисяч доларів виявили в його робочому кабінеті. З банківської скриньки Котенка вилучені ще 840 тисяч доларів США.

13 тисяч доларів і 7 тисяч євро знайшли за місцем проживання.

Олегові Котенку пред’явили обвинувачення у незаконній вимозі оплати за надання медичної допомоги в державному закладі охорони здоров`я.

Також, в одержанні працівником установи, який працює на користь установи, неправомірної вигоди за вчинення дій з використанням становища, яке займає працівник в установі, в інтересах того, хто надає таку вигоду.

09 січня 2020 року, суддя Солом`янського районного суду м. Києва, О. Криворот, ухвалив вирок.

Всього лише - штрафу в розмірі 500 (п`ятсот) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500 (вісім тисяч п`ятсот) грн.

Сьогодні Олег Котенко працює керівником Центру хірургії печінки та підшлункової залози в Універсальній клініці “Оберіг”.

P.S.

В Україні орієнтовно півтора мільйона хворих на рак.

Щороку МОЗ України реєструє понад 170 тисяч нових випадків.

За даними Міністерства, через несвоєчасну діагностику онкологічних захворювань, протягом першого року захворювання помирає близько 40% хворих...

 

Даний матеріал підготовано та профінансовано The European School of Oncology (Milan, Italy) - https://www.eso.net/