Лісова мафія України - 2

Лісова мафія України

Є дуже проста та давно злагоджена система для того щоб ухилятись від сплати податків у повному обсязі. Постараюсь пояснити зрозумілими простими словами, так як довго вивчала це питання, і повірте, воно досить заплутане. Почнемо з покупця, який хоче собі купити пиломатеріали. Він звертається до продавця, продавець хоче за пиломатеріали 50 грн та 10% (10 грн) щоб сплатити податок. Продавець щасливий, що отримав і за товар суму яку хотів, та й податок також є чим заплатити.  Але сплачувати податки не хоче, тому він згадує, що у його бухгалтера немає комп’ютера. Продавець звертається на фірму, та купує комп’ютер за 30 грн і додає зверху на оплату податку 3 грн. Таким чином у продавця залишається 20 грн з основного заробітку та 7 грн з оплаченого за податок покупцем. Але тепер продавець повинен сплатити податку 10% від 20 грн. В кінцевому результаті йому залишається 20 грн з продажу деревини, новий комп’ютер та 5 грн з податків, завдяки списаним коштам на комп’ютер для свого бухгалтера.  Вся ця схема формує державний термін «податковий кредит» яким в подальшому фірми маніпулюють сплатою податків.

Частина 2. Схеми руху грошей.

Такою схемою вдало користувались працівники ТОВ «ВП «Укрліспром». Як це працювало в них зараз напишемо.

Опираючись на дані ухвали суду згідно сайту державних закупівель «Прозоро» було укладено 9 договорів на закупівлю пило- лісоматеріалів між ДП «Торецьквугілля» (код ЄДРПОУ 33839013), ДП «Красноармійськвугілля» (код ЄДРПОУ 32087941), ДП «Шахтоуправління «Південнодонбаське No 1» (код ЄДРПОУ 34032208), ПАТ

«Шахтоуправління «Покровське» (код ЄДРПОУ 13498562), ДП

«Шахтоуправління «Південнодонбаське No 3» (код ЄДРПОУ 39528169), ДП

«Шахта ім. М.С. Сургая» (код ЄДРПОУ ЄДРПОУ 40695853)   та підставною фізичною особою підприємцем на загальну суму понад 48 млн грн..  З отриманих коштів 21 млн грн підставна особа перерахувала на транзитне підприємство ТОВ «ВП «Укрліспром» (код ЄДРПОУ 35711658). Щоб ухилитись від сплати податків «Укрліспром» перерахували кошти на рахунки фіктивних підприємств ТОВ «Дискпротех» (код 40404689), ТОВ «Мінералтех» (код 40406340), ТОВ

«Промстаценерго» (код 40404631). Щоб не було підозри що до перерахованих коштів, фірми надали акти виконаних робіт, які, наче б то замовляв «Укрліспром». Однак вище згадані підприємства не надавали ніяких послуг підприємству ТОВ «ВП «Укрліспром», за які треба було б платити. Хочу зауважити, що більшість підприємств вже не є активними. Також даними сайту https://youcontrol.com.ua , де є вся інформація про будь-які підприємства, ми підрахували, що компанії заборгували державі в сукупності 102 892 1875 грн.

Тобто, все просто – «Укрліспром» отримав кошти, щоб не сплачувати податку, розкинув все по фірмах, які б мали по-ідеї, сплатити з тих сум податок, але фірми були фіктивними, тому утворився борг. Всі гроші залишись у кишенях підприємств.

Також у 2016-2017 роках службові особи ТОВ «Виробниче Підприємство «Укрліспром» ухилились від сплати  податку в сумі 3 194 522 грн., шляхом формування податкогово кредиту з ПДВ від підприємств, а саме: ТОВ «Апітрейдс» (код ЄДРПОУ - 40822930), ТОВ «Промстаценерго», ТОВ «НВП «Полі- Пласт» (код ЄДРПОУ - 40476250) .  Усі фірми, які перелічені вище, зареєстровані на підконтрольній території України, а от юридичні особи  підприємств знаходяться на окупованій території, що апріорі, не дає їм можливості надавати свої послуги підприємству «Укрліспром». Самі ж підприємства мають усі ознаки фіктивності: знаходяться не за місцем реєстрації, на робочому місті є лише директор та бухгалтер, відсутня будь-яка звітність до пенсійного фонду.

На сході країни окрім ТОВ «ВП «Укрліспром» є ще ряд підприємств, які діють не по закону.

Із ухвали нам стало відомо, що під час розслідування встановлено, що посадові особи ДП "Ізюмське лісове господарство"  та ДП "Балаклійське лісове господарство", зловживаючи своїм службовим становищем, під час аукціонів продають деревину за заниженими цінами певним підприємствам  Харківського регіону. Дані підприємства роблять на цьому гроші. Купуючи через аукціон дешево – перепродають дорого. Для продажу підприємці використовують реквізити фіктивних підприємств, для безготівкового розрахунку за лісоматеріали та вивід у готівковий еквівалент. За попередніми даними, вказаними незаконними діями державі завдано збитків в особливо великих розмірах.

Окрім цього, відомо, що ДП "Зміївське лісове господарство", знаходячись у взаємовідносинах з ТОВ ВП "Укрліспром" реалізувало останньому лісову та іншу сільськогосподарську продукцію. За версією СБУ, ТОВ ВП "Укрліспром" здійснює діяльність на підконтрольній терористам території Донецької області, яке, начебто, здійснює фінансування терористичних угрупувань ДНР.

Працівники СБУ встановили, що закуплена на Харківщині деревина на вантажівках перевозиться до тимчасово непідконтрольних Україні територій для подальшої реалізації. При цьому для продовження безперешкодного функціонування зазначеного каналу частина вказаної продукції передається представникам терористичних організацій "ДНР" та "ЛНР".

Вивчивши аргумент, суд ухвалив задовольнити клопотання слідчого та наклав арешт на вилучене майно.

Тож не потрібно забувати, що все таємне стає явним. І про це — у наступній частині розслідування “Детективів”. 
Автори: Ксенія Найденко, Тарас Зозулінський (Україна), Márton Sarkadi Nagy (Угорщина), Ivan (Румунія)

  • Юридична підтримка — Оксана Максименюк та Інститут Розвитку Регіональної Преси
  • Цей матеріал підготовано в рамках проекту “European Cross-border grants “ за фінансування Journalismfund.eu (www.journalismfund.eu/ )

Розслідування проведено з використанням аналітичної системи -  YouControl

Бюро журналістських розслідувань 2019-2021. Усі права застережено | Розробка: levus.info