Корумповані прикордонники

 
  • Тарас Зозулінський

Правозахисники кажуть, що не маючи прикриття у правоохоронних органах вкрай важко переправляти нелегалів через державний кордон. Злочинцям складно перекидати людей до Європи без сприяння колишніх і теперішніх військовослужбовців прикордонної служби. Якщо це стосується більш елітних “переправ” то тут не обходиться без працівників державної міграційної служби, які видають нелегалам українські закордонні паспорти.

Участь у злочинних каналах еміграції також беруть лісники, які обізнані з особливістю гірської місцевості.

Не варто забувати, що незаконні канали міграції не обходяться і без участі іноземців. Ця приймаюча сторона зустрічає нелегалів по той бік кордону. Та перекидає вглиб Європейських країн. Серед іноземних держслужбовців також трапляються випадки, коли для нелегалів з України, європейські працівники міграційних служб видають паспорти.

Тож далі ми розберемо як все відбувається.

(фото ілюстративне)

Коли румунські правоохоронці затримали групу українців, нелегали встигли дійти вглиб Європи на два кілометра. Мало того, вони ще й несли із собою майже 6 тисяч пачок цигарок.

Коли нелегалів передали українським прикордонникам, почалося розслідування.

Виявилося, що вони пройшли через кордон на ділянці, де систематично проходять наряди прикордонної служби України. Тож керівництво не випадково почало службове розслідування.

Як було встановлено, до злочинної групи окрім українців входив і румун, який відповідав за переправлення нелегалів на територію своєї країни.

Натомість, з української сторони злочинцям допомагав прикордонник.

Також з’ясувалося, що це не перша організація переходу нелегалів.

Прикордонником, який ввійшов до угрупування був помічник старшого зміни прикордонних нарядів відділення інспекторів прикордонної служби відділу прикордонної служби «Черепківка» з місцем дислокації в населеному пункті Біла Криниця Глибоцького району Чернівецької області.

Саме він надавав поради про дату і часу переправлення через державний кордон України, укривав виявлені факти переходу кордону.

Помічник старшого зміни “завербував” ще одного працівника відділення, який у час переходу кордону нелегалами здійснювати охорону кордону на ділянці вказаного прикордонного знаку в складі прикордонного наряду у вигляді прикордонного патруля.

Завербованим був молодший інспектор прикордонної служби 3 категорії - водій 1 групи молодших інспекторів прикордонної служби відділення старший солдата.

За задуманим планом, старший солдат, в час переходу нелегалів через кордон, мав ухилитись від патрулювання на вказаній ділянці, шляхом пішого зміщення в напрямку 814 прикордонного знаку, умисно ухилившись в такий спосіб від виконання службових обов'язків прикордонного патруля.

Тобто, прикордонник повів наряд в інший бік, чим кілька разів давав можливість українцям проходити державний кордон та опинятися в Румунії.

Лісові чоловічки

Ще один канал, у Чернівецькій області був заточений на громадянах Бангладеша.

Казах, мешканець с.Дяківці Герцаївського району Чернівецької області, у минулому - військовослужбовець Чернівецького прикордонного загону, у зв’язку із несенням військової служби, добре орієнтувався на ділянці державного кордону України з Румунією, яка проходить поблизу с.Дяківці.

Тож він був безпосереднім провідником. Групу нелегалів із Бангладеша йому поставили у Чернівецьку область. Аби у майбутньому його не впізнали нелегали, він надягнув маску.

Група не дійшла до Європи всього лиш пів кілометра. І що цікаво, її виявили не прикордонники, а працівники УСБУ у Чернівецькій області, які в ході проведення спецоперації вийшли на цей канал нелегалів.

Голлівуд на кордоні

Не можна наполягати, що усі правоохоронці в долі із злочинцями.

Однак є доконаним фактом те, що тотальну більшість груп нелегалів виявляють саме правоохоронці іноземних держав.

Як кажуть оперативні працівники СБУ, для того, щоб боротися із такими злочинами, їм доводиться проводити цілі спецоперації.

Так, на Львівщині працівники СБУ “внедрили” в злочинне угрупування турка. Він повинен був стати безпосереднім перевізником та провідником через кордон до Польщі групи своїх земляків. Спецоперація тривала кілька місяців. І на завершальному етапі, коли група нелегалів, прилетівши із Стамбула до Києва, а згодом із кількома місцями переїзду та проживання потрапила до Львова, супроводжуючі довезли групу безпосередньо до кордону. Але тут замість турка – провідника, який працював на спецслужби, їх чекали оперативники прикордонників.

Але справжнім блокбастером, за яким можна було б написати сценарій до американських екшенів стала історій оперативників прикордонної служби Одещини.

На в’їзді в Одесу прикордонники із поліцією затримали мікроавтобус Мерседес, який по зав’язку був забитий турками.

Одного з них слідство почало звинувачувати у організації транскордонного каналу. Натомість турок заявляв, що він у групі інших турків просто перетинав кордон і до злочинів не має ніякого відношення. Не знав чоловік, що уже багато місяців оперативні працівники прикордонників розробляли спецзавдання.

Так, оперативникам стало відомо, що турок, який перебував у Молдові, шукає серед земляків в Україні спільника. В ході спецоперації, було завербовано громадянина України, турка, який і виступив співорганізатором незаконного відрізку каналу в Україні.

Організатор каналу – турок – перебував у Молдові недаремно. Адже він був судимий на Закарпатті за переправлення нелегалів. І йому був заборонений в’їзд в Україну – його депортували. Але у Молдові він не сидів склавши руки. І відповідно організував групу, яка організувала подорож турків. Сам канал мав складатися із троьх частин. Молдавської – коли турки прибули літаком із Стамбула до Кишинева. Далі канал пролягав через територію Молдови – у кількох точках, організатор винаймав житло, різні автомобілі і безпосередньо коорденував та супроводжував групу.

Відправною точкою стало Придністров’я, звідки група нелегалів незаконно перетнула пішки кордон до України.

На наступному етапі вони мали переїхати із Одеси на Львівщину, далі на Закарпаття і звідти в Угорщину.

На території Одеської області за групою приїхав водій мікроавтобуса Мерседес. Прикордонникам в ході спецоперації вдалося внедрити в довіру до турка цього водія. Який насправді виявився підполковником оперативних підрозділів прикордонників. Тобто у злочинній групі, під прикриттям працювало уже двоє осіб – цивільна особа – земляк злочинця – та підполковник – в якості водія.

Турку під прикриттям надали шкіряну куртку, у яку було вмонтовано спеціальні приховані засоби відеозйомки.

Натомість мікроавтобус був просто нашпигований спецзасобами, прихованими камерами та спецвідеореєстраторами.

Відповідно, коли ще організатор каналу перебував у Молдові і до його затримання з групою нелегалів на в’їзді в Одесу, усі телефонні розмови, переписки, а також розмови із нелегалами, спільником, який насправді виявився під прикриттям, та підполковником – водієм під прикриттям, фіксувалися та записувалися.

В результаті такою масштабної операції, в якій також взяло участь під десяток оперів прикордонних служб, вдалося викрити добре продуманий і масштабний канал переправки нелегалів із Туреччини, через Молдову, Одесу та Закарпаття до Угорщини.

"Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" у межах проєкту «Серія антикорупційних журналістських розслідувань - Шлях до Європи. Як злочинці та терористи з Африки та Азії - незаконно - потрапляють до Європейського Союзу - за маршрутом Росія - Білорусь - Україна». Матеріал відображає позицію авторів і не обов'язково збігається з позицією Міжнародного фонду "Відродження".