Денацифікувати «мирний атом» : екологічні злочини російської армії на території Чорнобильської Зони Відчуження

 

    24-го лютого 2022-го року російська армія почала широкомасштабне вторгнення на територію України зразу на декількох напрямках. Одним із них була сумнозвісна Зона Відчуження. І хоча вони пробули на цій території порівняно недовго (приблизно 31-го березня вони покинули ЧАЕС, а згодом – і ЧЗВ) але наслідки їхньої присутності досі відчуваються не лише людьми, а й тваринами. За місяць свого перебування російська армія крім мародерства та ядерного тероризму вчинила й низку екологічних злочинів.

    Для початку слід зазначити, що Зона Відчуження є природнім заповідником із своєю унікальною флорою та фауною, що пристосувалась до життя в умовах підвищеного рівня радіації. Більшість істот, що населяють його територію є  червонокнижними. На постійній основі тут проживають такі тварини, як рисі, вовки, зубри, лосі, коні Пржевальського та навіть бурі ведмеді. Хочеться заначити, що це, можливо єдине місце на території України, де данні види проживають в умовах свого звичного середовища.

    Отже як російська армія зашкодила цій екосистемі? Для початку слід виділити те, що через гусениці танків та іншої бронетехніки був пошкоджений верхній шар ґрунту, що в певній мірі знижував загальний радіаційний фон.

    Також росіяни окопались на території не менш славнозвісного Рудого лісу, де рівень радіації перевищує норму у декілька десятків раз. Після відступу солдатів країни-агресора Володимир Олексієнко - керівник Чорнобильського культурно-інформаційного центру зробив заміри у місцях де росіяни облаштували свої табори та вогневі позиції. Рівень радіації там був далеко за норму.

    "Ось приїхали ці російські військові і почали копати. Дістали все, що було закопане. Якби це не були окупанти, я б сказав "бідні вони люди", – сказав Володимир Олексієнко.

    Але, мабуть, однією із найбільш моторошних дій окупантів було наражати місцеве населення на радіаційну небезпеку. Росіяни викрадали цивільне населення як і на території самої ЧЗВ, так і в окупованій тоді Київщині та привозили їх у Чорнобиль, де вони ставали де-факто рабами – дешевою робочою силою. Чоловіки мусили копати опоки(можливо навіть у вищезгаданому Рудому лісі чи не менш радіаційних ділянках) та навантажувати техніку росіян краденим майном. Для прикладу –родичі викрадених розповіли, що деякі зі них не повернулись і їх вивезли до Білорусі.

    «Це реальний може бути такий факт, що вони використовували їх як рабську силу. Якщо б ми говорили про військовополонених, то їх заборонено залучати до будь-яких видів робіт, окрім як облаштування населеного пункту», — зазначив Сергій Мовчан, експерт-правозахисник.

    Останнє, що можна ще зазначите, це той факт, що росіяни також замінували окремі ділянки Чорнобильської Зони Відчуження. Частину із них розмінували, але факт того, що на цій території досі залишаються вибухонебезпечні предмети і вони становлять небезпеку як і для людей, так і для тварин, що мешкають тут.

    Крім екологічних злочинів варто додати і факти мародерства та вандалізму на ЧАЕС та вивезення звідти дорогого та необхідного для нормального функціонування станції обладнання.

    Російська армія побула на території Зони Відчуження трохи більше місяця, але лиха накоїла чимало, наслідки яких досі можуть наражати когось на небезпеку.

    Максим Кушнір

    This article was developed with the support of Journalismfund.eu