У Чернівцях почали сортувати сміття

 

    Екологічна проблема у Чернівцях доволі гостра, особливо утилізація побутових відходів. З огляду на це Чернівецька міська рада запровадила  встановлення 250 контейнерів для сортування сміття для його подальшої переробки.

    На початку за вивезення сміття відповідала компанія «Альтфатер», але з нею розірвали договір у вересні. Компанія продовжує працювати у Росії у звичному режимі, також її звинувачують у підтримці анексії Криму, де вона уклала договори з окупаційною владою і функціонує як «Альтфатер-Крим». Цього року «Альтфатер-Чернівці» підняли ціну на вивіз сміття аж на 20%.   Тож їх замінила компанія «Макс Клін Сіті». Також вивезенням та сортування сміття займається компанія «Укрвторесурс Буковина». Усі відходи звозять на сміттєзвалище, де сміття сортують працівники комунального підприємства. Відходи вивозять окремо та в різний час. Контейнери поділяються на такі, у які збирають органічні відходи, та інші – вторинну сировину.  Органічні відходи захоронюють, а пляшки та скло відсортовують та здають. Так комунальне підприємство «Чернівціспецкомунтрас» отримує додатковий прибуток.

    Як правильно сортувати?

    •        вторсировиною є пластик п’яти видів;

    •        пластикові кришки потрібно збирати та викидати окремо від пляшок;

    •        перед тим, як викинути вторсировину, її потрібно очистити від залишків, промити та висушити;

    •        те, що можна скласти, потрібно максимально спресувати.

    Хто утилізує сміття?

    Утилізацією займається компанія із утилізації відходів «ЕКОВДМ». На сайті вона так представляє себе: «Основна діяльність компанії «ЕКОВДМ» – це утилізація відходів від виробництв, їх переробка і збір цінних металів. У кожному обласному центрі України є центри переробки відходів компанії «ЕКОВДМ» і Чернівці виняток! Утилізація відходів у Чернівцях та Чернівецькій області – це зміна структури матеріалів до повного або часткового зникнення, чи робить неможливим подальше використання матеріалу або ж мінімізує його вплив на навколишнє середовище».

    Експерт закликає до сортування!

    На думку екологів, пластик є головною проблемою, природа все утилізує, окрім пластику та скла. Тому його важливо сортувати та обробляти. Проблема сортування сміття має дуже велике значення. «Якщо людство не помре від ядерної катастрофи, то воно загине у смітті», - каже Віталій Майборода.

    Керівник громадської організації еко напряму, пояснює  як сортування впливає на енергозбереження та чому воно потрібне. «Основна причина це не переповненні сміттєзвалища , також причиною є збереження енергії ,переробка сировини є  дуже важливо під час відключення енергії, переробка займає набагато менше енергії ніж створення нової сировини ».

    «Чернівецьке сміттєзвалище вже давно переповнене, тому коли люди сортують і сировина відправляється не на сміттєзвалище а на переробний завод то відповідно сміттєзвалище не переповнюється і не забруднюється природа». – розповідає Олександр Науменко.

    Час розкладу сміття в ґрунті:

    • Папір – 3 міс.;
    • Шкірка від фруктів – 6 міс.;
    • Газета – 1 рік;
    • Сигаретний фільтр – 2 роки;
    • Жувальна гумка – 5 років;
    • Бляшанка – від 10 до 100 років;
    • Підгузки – 500 років;
    • Пластик – від 100 до 1000 років;
    • Пластикові картки (телефонні, банківські) – 1 000 років;
    • Скло – 4 000 років.

    Перелік пунктів прийому вторсировини у Чернівцях:

    • Чернівецьке учбово-виробниче об’єднання УТОС (пункт прийому макулатури, пластику);
    • провулок Ентузіастів, 5, тел. моб. (050) 903 30 04; – приватне підприємство «Дасор» (пункт прийому макулатури, склотари, пет-пляшок, металобрухту);
    • вулиця Ярослава Мудрого, 35, тел. моб. (050) 377 59 77; – ТОВ «Віза-Вторма» (пункт прийому макулатури, склотари, поліетилену);
    • вулиця Севастопольська, 50-Б, 52 96 24; – «Вторресурс», (пункт прийому макулатури);
    • вулиця Головна, 140А, тел. моб. (050) 597-97-57; – ГПТ МПП «Кодумаа», (пункт прийому склотари);
    • вулиця І.Вільде, 9А, тел. моб. (096)3707153; – компанія «Укрполімет», (прийом металобрухту);
    • вулиця Лугова, 9; тел. 050-2399112, 050 081-82-78; вулиця Миколаївська, 38, 050-3416856; – ТОВ «Вторпром», (прийом металобрухту).

    Думка мешканців

    Думки людей різні щодо сортування. Проте більшість мешканців обурені тим, що не зрозуміло, куди яке сміття кидати, адже більшість контейнерів без наліпок та ніби нічим не відрізняються від попередніх.

    Валентин Шеремет, ставиться до сортування позитивно, але сміття не сортує, бо суттєвих змін не бачить. На запитання, чи планує він сортувати сміття, Валентин відповідає: «Якщо буде повний цикл інфраструктури, то так, але зараз я цього не бачу».

    Юлія  Мельничук каже, що про сортування знає та позитивно до нього ставиться. «Я намагаюся сортувати, але це не завжди виходить, особливо коли є маленькі діти, які самі можуть викидати мусор, куди їм хочеться, але дітей потрібно привчати», - каже пані Юля.

    Оксана Кожухар про сортування також знає та сортує по можливості: «Я намагаюся сортувати пластик. Але в даний момент біля нашого будинку на контейнерах немає наліпок, куди що сортувати. Якби люди бачили ці наліпки, то почали б сортувати краще, спочатку одні, а за ними і інші – як за ефектом доміно». 

    Тож, на думку мешканців міста, ще є над чим працювати, але початок прокладений – і це вже добре.

    Олександра Шеремета

    This article was developed with the support of Journalismfund.eu