Екологічні наслідки воєнної агресії для України та її сусідів

 

    Сьогодні світ стоїть на межі екологічної катастрофи. З кожним роком спека б’є рекордні температури, танення льодовиків збільшує рівень води, океани та моря забруднюються. І через це зникають унікальні представники тваринного та рослинного світу. З такими темпами ми винищим природу до такого стану, що не зможемо її відновити. І найгірше, що в такій ситуації можуть зробити люди — це розв'язати війну, тим самим зробити крок назад у відновлені природи і поставивши під сумнів світле майбутнє нашої планети. Саме це зробила Росія 24 лютого. У цій статті я буду говорити про те, як військова діяльність РФ впливає на довколишнє середовище України, але перед цим варто зазначити, що коли мова йде про екологію — то кордонів немає. Страждає один регіон, це відчувають інші.

    Екоциди РФ

    Із перших днів вторгнення росіян ми фіксуємо всю шкоду, яку вони наносять українському довкіллю. Це і підриви складів паливно-мастильних матеріалів, сховищ нафтопродуктів з відповідними наслідками для довкілля. Це і авіа удари по підприємствах, які використовують небезпечні хімічні речовини у виробництві. Це і пошкодження та руйнування очисних споруд, і вилив стоків у наші водойми, а також пошкодження ґрунтового покриву, горіння лісів – особливо на територіях природно-заповідного фонду.

    Так за офіційними джерелами ресурсу «ЕкоЗагроза» довкіллю України була завдана шкода у розмірі 441 млрд.грн.

     За новішою інформацією станом на 6 листопада згідно з даними Оперативного штабу з фіксації еко злочинів РФ довкіллю України завдано збитків на понад 1,35 трлн гривень.

    Внаслідок дій країни-терориста щодня через лісові пожежі, горіння нафтопродуктів і загоряння промислових об’єктів у повітря потрапляють небезпечні речовини. З початку великої війни кількість таких викидів перевищила 67 млн тон', проти 2,2 млн тон у 2021 та 2020 роках.  

    Зазначається, що вже постраждало 3 млн га лісів, а це майже третина лісового фонду нашої держави. Деякі з них - втрачені назавжди. Близько третини території України потребуватиме розмінування, на що знадобиться щонайменше 10 років

    Мертві дельфіни

    Найбільше з усіх видів тварин, на думку експертів Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, постраждали дельфіни, йдеться в їх статті на "Главкомі

    «Я був вражений, я ніколи не думав, що буду спостерігати за такою кількістю трупів дельфінів на чудовому пляжі, де зазвичай тисячі людей, — розповів Іван Русєв, доктор біологічних наук, начальник науково-дослідного відділу Національного природоохоронного парку "Тузлівські лимани". — До війни ми спостерігали десь трьох мертвих дельфіни на рік на береговій лінії нашого парку з протяжністю 44 кілометри. Але з початку війни і до кінця липня ми знайшли 44 мертвих дельфіни лише на шести кілометрах берега, до якого ми маємо доступ зараз. Вони загинули через якісь незвичайні причини, адже зовні мали неушкоджений вигляд"

    Як розповів науковець, його колеги з інших країн Чорноморського басейну, зокрема з Болгарії, свідчать про велику кількість дельфінів, що загинули внаслідок війни. Вчені вважають, що це сталося від сонарів військових кораблів та бомбардувань. Румунські екологи зібрали мертвих дельфінів та зробили некропсію, щоб дізнатися причину смерті. Понад 50% дельфінів, яких вони дослідили через комп'ютерну томографію, були з ураженими кістками внутрішнього вуха. Це підтверджувало гіпотезу, що причиною може бути вплив сонарів або вибухів. На думку Івана Русєва, через війну могли загинути близько 50 тисяч дельфінів. Це п’ята частина від усіх дельфінів Чорного моря, яких, як підрахували науковці два роки тому, було 253 тисячі.

    Загроза європейському біорізноманіттю

    Руслан Стрілець, міністр захисту довкілля та природних ресурсів України, стверджує що, від дій рф під загрозою знищення сьогодні 2,5 млн га природоохоронної мережі . Це 160 об’єктів Смарагдової мережі – територій існування видів і оселищ, що охороняються на загальноєвропейському рівні. А ще 17 Рамсарських об’єктів площею 627,3 тис. га – водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення.

    Загалом від дій рф в небезпеці залишаються 20% площі всіх заповідних територій України. 

    Це тисячі видів рослин, які занесені до Червоної книги України і охороняються законом. Бойові дії порушують спокій диких тварин. Вони або гинуть, або намагаються втекти з гарячих точок.РФ веде бойові дії на заповідних територіях міжнародного та європейського значення, чим знищує середовища існування рідкісних і ендемічних видів та оселищ. Це може змінити поведінку птахів, включаючи їх міграцію.  «щоб всі розуміли, якими можуть бути наслідки від вторгнення РФ в Україну, наведу лише один приклад. Коли у 2015 році російські війська почали використовувати Криву косу на Донеччині для висадки десанту, там зникло усе різноманіття птахів. Хоча до цього на узбережжі масово гніздилися три тисячі пар червонокнижних мартинів каспійських. Це була їхня найбільша колонія в Європі.»

    Забруднення ґрунту

    Тисячі гектарів українських земель зазнали бомбардувань під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну.  А ще сотні тисяч гектарів окупанти спалили разом із урожаєм.  Це ті пошкодження, які візуально помітні, але є ще й хімічний аспект, адже кожен вибух снаряда на полі утворює вибухову хвилю та хімічне забруднення ґрунту.  Для природного відновлення земельних ресурсів від окремих забруднень потрібні сотні років. За даними «ЕкоЗагроза» збитків пов’язаних із землею понад 2 млрд.грн.  Це може мати негативні наслідки для господарства і екосистеми.

    Непрямий вплив війни на екологію

    Крім прямих наслідків війни є ще непрямі – це втрачені можливості для озеленення країни. Кошти, які в державі планували витратити на енергоефективність, зелену економіку, відновні джерела енергії, створення нових заповідників, збереження видів, зараз витрачають на військові дії.

    Андрій Демчина

    This article was developed with the support of Journalismfund.eu