Лісова мафія України - 4

 
  • Тарас Зозулінський

Шлях лісу – через Великобританію та Австрію – до Румунії

У попередніх частинах ми розповіли про внутрішню корупцію у лісовій галузі України. Проаналізувавши сотні кримінальних проважень – ми довели, що впродовж багатьох років, попри зміни влад в країні, ліс продовжують рубати незаконно. Звичайно, у багатьох випадках цю деревину, за підробленими документами, експортують за кордон. І тут уже постає питання відповідальності іноземних компаній та контролюючих органів.

Адже в Євросоюзі з 2013 р. діє Регламент ЄС, котрий встановлює критерії експорту деревини — EUTR. Він прямо забороняє імпорт дерев, незаконно отриманих у країні походження, а ще вимагає від імпортерів проводити юридичні перевірки "з належною обачністю" для мінімізації ризику потрапляння незаконної деревини на внутрішній ринок Союзу.

Натомість в Україні з 2015 року діє заборона на експорт лісу — кругляку. Натомість - незважаючи на це -  після введення мораторію, експорт української деревини збільшився — ліс везуть під виглядом дров.

Як працюють схеми ми розкажемо на прикладі двох компаній.

Схема експорту. В долі усі

Кілька років тому, на український ринок лісу увірвалися дві компанії, які одразу зайняли домінуюче становище. Мова йде про «Osuna Holding LLP» та «GLD Trade Holding LLP».

Їхня кількарічна діяльність супроводжується великим переліком кримінальних проваджень. Однак справи відкриваються - справи закриваються. А компанії і далі працюють.

У одному із кримінальних проваджень по поличках розкладено схему роботи цих компаній. Лісові чиновники - починаючи від керівництва Держлісагенства та закінчуючи керівниками лісгоспів, занижують вартість деревини, та продають компаніям «Osuna Holding LLP» та «GLD Trade Holding LLP» за нижчими від ринкових цінами.

Далі ці компанії по документах перепродають деревину світовим деревообробним гігіантам «S.C. Egger Romania Srl» та «Holzindustrie Schweighofer Srl», які збудували свої заводи в Румунії неподалік кордону.

Зазначені операції відбуваються на папері, оскільки деревина у вагонах їде напряму від лісгоспів до деревообробних заводів на території Румунії.

Які ж витрати несуть тоді "Osuna" та "GLD"? Адже можна взяти перший — ліпший  Аудиторський звіт, до прикладу Малинського лісового господарства, що на Житомирщині.

Тут чітко вказано, що згідно контрактів з «Osuna», усі витрати на території продавця, навіть послуги із розмитнення, несе продавець. Тобто, на території України — державні підприємства - лісові господарства.

У зазначаному кримінальному проваженні, яке зараз закрито, також вказано, що керівництво Держлісагенства давало вказівки підлеглим керівникам обласних управлінь лісових та мисливських господарств — занижувати ціну деревини. Відповідно за це, лісові чиновники на усіх рівнях отримували хабарі.

Не перший рік розслідуються кримінальні проваження, а "Osuna" та "GLD" і далі купують деревину. Ми дали запити до лісових господарств п'яти областей.

За інформацією лісгоспів — деякі із них у 2018 році продовжували продавати деревину цим компаніям.

Також ми побачили цікаву тенденцію: на аукціонах із продажу деревини брали участь зовісм інші приватні компанії. Вони перемагали — однак в подальшому перепродавали ліс «Osuna» та »GLD».

Звичайно, незаконний експорт деревини на деревообробні заводи гігантів Egger та Schweighofer  був би неможливим без сприяння з румунського боку.

Румунська сторона

Наш румунський колега Ivan дослідив це питання:

- Коли приходить антикорупційне агентство, деревообробні підприємства домовляються з цими людьми. Вони руйнують і наші ліси та національні парки. Деревообробники у нашій країні дуже впливають на політиків та правоохоронні органи.

Використовують кілька компаній, але вони де-факто працюють під однією парасолькою - 2-3 основні власники з десятками компаній.

Більшість румунського лісу експортується до Китаю, Близького Сходу або через австрійців на Schweighofer.

Кому ж належить «Osuna Holding LLP» та «GLD Trade Holding LLP» , які попри велику кількість кримінальних проваджень продовужують працювати? І у багатьох регіонах.

Адже нам вдалося знайти резюме «Системи належної перевірки контрольованого матеріалу», яке подавалося компанією «GLD» на сертифікацію.

У цьому документі вказано, що дана компанія працює на території  пяти областей: Львівської, Тернопільської, Житомирської, Київської та Хмельницької.

Австрійський слід

Стосовно власності компаній — вони заховані у Лондоні. Юридична адреса і однієї, і другої компаній - Suite 1, 3rd Floor 11-12 St. James's Square London.  Згідно даних suite.endole.co.uk -  це звичайна абоненська скринька, тобто апартаменти, які служать поштової адресою. Адже на цей офіс зареєстровано кілька сотень компаній.

Директорами — офіцерами і однієї, і другої зазначені AZ World Investments INC, llp (Panama) та Coa Beteiligungsgesellschaft MBH (Австрія).

Панамський слід шукати вкрай складно - а от австрійський можливо. Ти паче, у реєстрі компаній Великобританії вказано, що раніше, співзасновником компанії «GLD Trade Holding LLP», була також австрійська компанія - «GLD Holding GMBH».

Osuna і GLD - раніше знаходилася за онією і тією ж адресою - 20-22 Bedford Row, London.  

На слід австрійських власників також виводить і зазначене кримінальну провадження. У ньому згадується четверо австрійців, які на час описаних подій працювали в Україні через компанію «ГЛД - Інвест - Україна».

Засновником цієї компанії  є «GLD Holding GMBH». Бенефіціари:  Сандлер Леопольд та Цеетхофер Герхард.

Формально - ці австрійці на сьогодні юридично не мають ніякого відношення до лісу. Адже після гучних скандалів та кримінальних справ, на зміну їхній компанії «GLD Holding GMBH» - прийшла інша австрійська - Coa Beteiligungsgesellschaft MBH.

Однак — їхнім партнером у минулому був Крісофер Хенлер. Саме він був вказаний як єдиний акціонер та директор Coa Beteiligungsgesellschaft MBH.

GLD Invest Group — це серйозна і відома компанія - як мінімум в Україні, Австрії, Хорватії та Угорщині. Вона займається зокрема інжинірингом, нерухомістю, інвестиціями та великими проектами.

І найважливіше питання - чому ці дві «англіські» компанії настільки важливі. Проаналізувавши справи у судовому реєстрі — знаходимо відповідь. Із України везли дрова (паливну деревину) — а європейські митники, розмитнювали це як лісоматеріали. До прикладу - в Чернівецькій області.

Тобто - по документах оформлявся продаж дров, а насправді, на експорт їхали поїзди з забороненими до вивезення з країни лісоматеріалами.

Є кримінальні провадження і з приводу відмивання грошей.

Ми надіслали листа із переліком запитань у компанію GLD Invest Group. Однак, ми не отримали відповідей.

Угорська сторона

Наш колега з Угорщини розплутав схему, за якою українську незаконно зрубану деревину завозять до Угорщини та роблять із неї меблі.

Мартон взяв адресу 43 Bedford street, London, яка згадувалася у численних розслідуваннях — як притулок для незаконних дій команди Януковича.

Він порівняв фірми, які зареєстровані за цією адресою, із базою даних угорських компаній. І знайшов Furlab UK LLP. Ця фірма є єдиним власником угорської Furlab Кft. За адресою останньої — зареєстровано також компанію East - West Wood Network Kft.

Засновник останньої Dublino Panama S.A. Ця компанія — разом із  Furlab UK — мають спільного угорського адвоката -  dr. Andrási Gergely.

Фінанси Furlab KFT — потребують особливої уваги. У 2014 — вона фактично не працювала. Натомість у 2015 — її оборот становив від 3 до 5 млн.

Furlab Kft — є зареєстрованим власником домена dublino.hu. Тут ми можемо знайти інтернет — магазин «Dublino Bútornagykereskedés», який продає вроздріб дерев'яні меблі.

Угорські фірми з засновниками в офшорах заробляють мільйони євро виготовляючи меблі з незаконно зрубаної в Україні деревини.

Автори: Ксенія Найденко, Тарас Зозулінський (Україна), Márton Sarkadi Nagy (Угорщина), Ivan (Румунія)

Цей матеріал підготовано в рамках проекту “European Cross-border grants “ за фінансування Journalismfund.eu

Розслідування проведено з використанням аналітичної системи -  YouControl