«Асканія-Нова» під час війни

 

    «Асканія-Нова» - найстаріший, український, біосферних заповідник у південних степах України, екосистема якої налічує понад 500 видів вищих рослин і більше 3 тисяч видів тварин. Асканія - не лише об’єкт культурної спадщини, а й найбільший у Європі заповідний степ, зоологічний парк, один з найбільших дендрологічних скверів України та місце з численними науково-дослідницькими закладами. Вже з перших днів війни Херсонська область разом із заповідником опинилася в окупації.

    Основна проблема Асканії - втрата здатності закуповувати найважливіше: їжу та ліки для тварин. Рахунки, з яких в заповідник надходили гроші для утримання - “заморозилися”, а запасів вистачило лише до кінця зими. Тому, на разі, усі витрати беруть на себе працівники та волонтерські організації. Зараз заповіднику вдалося нормалізувати роботу та домовитись про постачання продуктів з сусідніх сіл, які теж окуповані.

    Через бойові дії, влучення ракет чи їх частин на територію заповідника, не одноразово займались пожежі, які травмували тварин. Також багато рослин, які занесені в Червону книгу України, як наслідок, згоріли. Не лише пожежі є проблемою заповідника. Особливу небезпеку становлять не розірвані міни та боєприпаси. Потрібно розуміти, що психіка тварин теж під загрозою, адже вони постійно спостерігають за бойовими діями. Піднімалось питання про евакуацію. Справа в тому, що в Асканії проживають велика кількість тварин і птахів, яких фізично не можливо вивезти. Варто розуміти, що заповідник заселяють види, які все своє життя жили, наскільки це можливо, в вільному середовищі, тобто вони не пристосовані до клітки.

    Мені вдалось розпитати та дізнатись, що думає на цей рахунок Любомира Паршин - фахівець з міжнародного туризму, спеціаліст вищої категорії, викладач-методист туризмознавчих дисциплін.

    “«Асканія-Нова» - біосферний заповідник із всесвітнім значенням, науково-дослідна установа в системі Національної академії аграрних наук України, на великій площі 33307,6 га  якого утримується близько 800 різновидів диких копитних та гібридних форм свиней, коней Пржевальського, оленів,  бізонів, антилоп, баранів, биків, верблюдів, лам, віслюків куланів, шотландських поні. До війни тварини постійно знаходилися на відкритих просторах степу, сьогодні ж вони утримуються переважно у закритих вольєрах. Їх раціон харчування порушено, а це негативно впливатиме на майбутні потомства.

    Наслідки, які спричинила війна, відіб’ються і вже відбились на природньому фонді не лише нашої країни, а й всього світу. Природоохоронний об’єкт не вперше зіткнувся з схожою проблемою, адже він пережив вже дві світові війни, тому сподіваємось, що переживе окупацію.

    Шкоду, яку вже заподіяла Росія не можливо виправити, але цілком реально запобігти новим проблемам. Єдиним чим ми зараз можемо допомогти Асканії це фінансово. Не будьте байдужі, навіть найменший переказ коштів є важливим. Кожен з нас здатен зберегти життя тваринкам. Знищення природно-заповідного фонду України - екологічна проблема про, яку треба говорити звідусіль.

    Цпін Юля

    This article was developed with the support of Journalismfund.eu