Екоцид: як війна знищує екосистеми Чорного та Азовського морів

 

    З початку повномасштабного вторгнення рф на Україну, російські військові вчиняють воєнні злочини по всій території української держави будь-якими методами. Ця агресія має значний згубний вплив і на морські екосистеми Чорного та Азовського морів.

    Зокрема, армія рф:

    • Здійснює ракетні обстріли зі своїх кораблів, які незаконно знаходяться в прибережній території України.
    • Заміновує акваторії Чорного та Азовського морів.
    • Заблоковує українські морські порти, чим здійснюють морську блокаду, яка діє і до сьогодні.
    • Через збройну агресію Росії майже кожного дня фіксуються випадки поховання у територіальному морі України знищених суден та літальних апаратів.

                            То як ці дії впливають на морські екосистеми?

    Насамперед від російської агресії потерпає підводна фауна морів. Залишки затоплених кораблів та ракет, використання якорів, детонація боєприпасів можуть пошкоджувати підводні угруповання, які заселяють дно моря. Це у свою чергу є причиною довгострокової шкоди від забруднення через затонулу техніку, що впливатиме як на підводних жителів, так і на стан самої води.

    Крейсер «Москва». Фото osinttechnical з twitter

    Крім того, військові кораблі порушують хиткий баланс у підводних екосистемах не лише коли тонуть. Вони також можуть випадково завезти в море чужорідні інвазійні види (тобто такі, що витіснятимуть місцеві види) у регіони, де вони раніше не зустрічалися.

    Підводні вибухи викликають ударну хвилю, яка під водою може поширюватись на великі відстані, оглушати рибу і вбивати інші організми. Таке в Україні вже спостерігали у прісноводних водоймах. Зокрема в Ірпені виникла загроза екологічної катастрофи через велику кількість мертвої риби, яку оглушили авіаційні удари. Померла риба може опуститися на дно і отруїти водойму, якщо не вжити заходів.

    Ілюстративне фото з відкритих джерел

    Від початку повномасштабного вторгнення росії на територію України у Чорному морі загинули близько 50 тисяч дельфінів. Про це повідомив доктор біологічних наук та очільник науково-дослідного відділу парку "Тузлівські лимани", що на Одещині, Іван Русєв.

    "За оцінками експертів, які їх оглядали, вони не могли їсти щонайменше 10 днів. Ті, хто не обгорів, зазнали внутрішніх пошкоджень і сильно постраждали. Таких поранених, або загиблих дельфінів у Чорному морі течією заносить на узбережжя Болгарії, Румунії, Туреччини і до берегів України", – повідомив Іван Русєв.

    Facebook: Ivan Rusev

    Чорноморський біосферний заповідник, національні парки “Азово-Сиваський”, “Джарилгацький”, “Меотида” та інші опинились у зоні бойових дій та гуманітарної кризи, де через постійні обстріли служби охорони природно-заповідних територій нерідко не можуть виконувати свої функції, забезпечити належну охорону, збереження рідкісних видів та безпеку своїх співробітників.

    Кінбурнська коса за красу моря отримала назву "українські Мальдіви". Вже восьмий місяць ця окупована частина суші – у вогні. Місцеві жителі кажуть, що пожежі регулярно виникали з квітня через обстріл, вогнища гасили власними силами, адже через окупацію та замінованість територій отримати допомогу було неможливо. Відомо, що довкола сіл ліс повністю вигорів, загинуло багато тварин та птахів. Влітку море вкрилося попелом.

    Нині купатися в морях та перебувати на узбережжях небезпечно. Адже існує постійна небезпека висадки російського десанту. Інша причина – акваторія, зокрема, Чорного моря, замінована. Натомість узбережжя Азовського моря знаходиться під окупацією росії. Розмінування моря почнеться вже після перемоги України у війні. Залучатимуть до цього процесу іноземних фахівців.

    Отже, армія рф своєю збройною агресією спричинила справжній екоцид тваринного та рослинного світу, отруєння атмосфери та водних ресурсів. Реальний і повний рівень шкоди морським екосистемам через війну оцінити допоки неможливо, оскільки в багатьох місцях тривають активні бойові дії, а море наразі недоступно для дослідників. Тому і для Чорного, і для Азовського моря інструментом моніторингу номер один залишається супутниковий моніторинг. Проте наслідки, які видно вже зараз, свідчать, що екосистеми Чорного і Азовського морів знаходяться під постійною загрозою.

    Яськова Юлія

    This article was developed with the support of Journalismfund.eu