Як рейдери в погонах намагаються захопити Львівський будинок вчених
- Тарас Зозулінський
Ласий шматок нерухомості – у центрі Львова. Об’єкт загальною площею понад 3000 квадратних метрів. Будинок – архітектурна спадщина часів Австро-Угорщини.
- Це не тільки комплекс чудесний – це і сім працівників штатних, які отримують заробітну плату, які сплачують податки -
Погрози директору Роману Славітичу та його смерть на прийомі у Львівській міській раді.
Беззаконня влади триває.
Рекет продажної прокуратури Львівщини. Та Львівська обласна рада – яка віджимає майно за допомогою правоохоронців.
- В Будинку вчених починаючи з 1948 року Львівської обласної ради ніколи не було -
Про все це - у нашому сьогоднішньому розслідуванні:
Рейдерство в Законі. Львівська обласна рада та органи прокуратури забирають від науковців, освітян та профспілкової громади пам’ятку архітектури.
У понад 92 тисяч членів профспілок забирають Львівський будинок вчених, який їм належить із 1948 року.
Схема класична - відкриття кримінальних проваджень, позови до суду - і фактичне паралізування діяльності установи.
Іван Лозинський був головою Галицької районної адміністрації, очолював Личаківську районну адміністрацію, був головою Сихівської районної адміністрації.
Галицьку районну адміністрацію він очолював із 2000 року по 2005 рік.
Саме тоді він підписав розпорядження про видачу права власності, на Львівський будинок вчених, Львівській обласній організації профспілки працівників освіти і науки України.
І саме за це було відкрито кримінальне провадження.
- Вийшов на пенсію і тут дізнаюся, що в 2022 році відкривають кримінальну справу, за підписання документів, на власність будинку на вул. Листопадового Чину 6 -
Варто відзначити, що прокурори переслідують, руками поліції, члена Спілки політв’язнів України.
- Центральна профспілка у Києві, передала приміщення, які були у неї у власності, по обласних осередках.
В тому числі і Львівській обласній профспілці.
Обласна профспілка отримавши свідоцтво колективної власності звернулася до нас переоформити право власності на них.
Після того, ми звернулися для проведення експертизи в прокуратуру Галицького району. Зауважень від прокуратури не було ніяких -
Директор Львівського будинку вчених Мастикаш Василь, працює в даній установі з 1986 року.
- Львівський будинок вчених - це пам'ятка архітектури місцевого значення. Вона потребувала великих коштів - роботи були дуже дорогі.
У процесі реставрації, уже в період Незалежності України, у нас з'явилися такі тенденції, що почали на це приміщення деякі "не чисті на руку бізнесмени та олігархи" зазіхати.
Перший дзвіночок був, коли почалися рейдерські захоплення.
Попередній директор Роман Славітич. До нього в кабінет приходили люди, які йому пропонували винагороду, за те щоб він підписав певні документи.
Вони йому пригрозили, щоб він не звертався в правоохоронні органи. Дійшло до того, що вони сказали - де вчиться дочка, і де працює його дружина. Погрожували йому.
Ці події відбувалися під час президенства Кучми.
Наступний епізод відбувся тоді, коли поруч, у сусідньому будинку, приміщення "Промінвестбанку" передали у власність готельєрам. Тоді почалося масштабне будівництво. Люди, які назвалися Роману Славітичу представниками власника, задіяли органи влади. Хотіли це приміщення приєднати собі до Банк Готелю ("BANKHOTEL") -
Всі кошти, які отримує Львівський будинок вчених за оренду приміщень та вхідні квитки-йдуть на заробітну платню та ремонти. Шліфують паркет, аварійний балкон. Постійно щось треба робити. Там на даху підтікає, там щось підмалювати. Витрати на опалення.
Але те, що заробляє Львівський будинок вчених - не вистачає на його повноцінну діяльність. Тому Профспілка орендує землю. А це чималі сплачені податки. І ще потрібно оплачувати податок на нерухомість.
Мар'ян Калин працює заступником Голови Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки України.
- Наша Профспілка створена для забезпечення дозвілля, соціально-культурного розвитку і оздоровлення членів профспілки. Держава не виділяє на нашу діяльність ні копійки.
Ми функціонуємо згідно Конституції України, яка передбачає, що громадяни мають право об’єднуватися в професійні спілки з метою захисту своїх соціально-економічних прав та інтересів.
Понад 92 тисячі членів налічує наша Профспілки. Це більше 1400 первинних профспілкових організацій в області. Вони об'єднують і заклади дошкільної, і загальноосвітньої, і позашкільної, і професійно-технічної, та фахової перед вищої та вищої освіти -
Понад 80 років Львівський будинок вчених знаходиться у розпорядженні Профспілки, яка виділяє на його функціонування значні кошти.
- Тільки з 2002 по 2022 рік з нашого тільки обласного бюджету на підтримку Львівського будинку вчених витрачено близько 5 мільйонів гривень - , підсумовує Мар'ян Калин.
Адвокат Іван Качмар понад два років здійснює судове представництво Львівської обласної організації профспілки працівників освіти і науки у справах, які пов’язані із приміщенням Львівського будинку вчених.
- У 1955 році Профспілці було видано свідоцтво про право власності на вказаний об’єкт.
Щодо Ухвали Львівської обласної ради, на яку зараз дуже посилаються – з 1992 року ця Ухвала ніде не фігурувала. Ми дізналися про неї у 2022 році, коли почалися усі судові процеси.
Ця ухвала суперечить сама собі – бо згідно преамбули вказаної Ухвали йдеться про те, що нею відносяться до обласної комунальної власності приміщення, в яких знаходиться Львівська обласна рада. А також структурні підрозділи Львівської обласної ради. І жодним чином Ухвала не стосується приміщень Профспілки.
Звертаю увагу громадськості, що Львівський будинок вчених - відомий об’єкт. Він знаходиться у самому серці міста Львова.
Загальна площа - понад 3000 квадратних метрів.
І дуже дивним і смішним є твердження Львівської обласної ради про те, що з 1992 року вони не знали про те, що цей об'єкт вибув із їхньої власності і володіння.
ЛОР було про це відомо. Адже вони неодноразово - і я це до матеріалів судової справи долучив - зверталася як до Львівської обласної організації профспілки і науки, так і до Центрального комітету - з листами про те, щоб надати Львівській обласній раді вказане приміщення - для певних заходів культурного, освітнього та іншого характерів - , підсумовує адвокат Іван Качмар.
Як свідчать документи, надані нашим журналістам, Профспілка неодноразово зверталася, до Львівської обласної ради, а також до органів державної влади, з проханням надати кошти на фінансування діяльності Львівського будинку вчених. Адже будівля перенесла пожежу і потребувала капітального ремонту. Однак – жодної копійки, ані "владні мужі із Києва", ані львівські "чинуші" не надали.
Ще 16 жовтня 2024 року сторони спору зустрілися у суді
Колегія суддів Західного апеляційного господарського суду, незважаючи на шалений тиск з боку влади області та органів прокуратури (про що повідомили нам джерела у суді), прийняла законне рішення, та стала на бік Профспілки та Львівського будинку вчених.
Однак !!! -
працівники прокуратура та Львівська обласна рада не здаються.
Далі – пряма мова Ярослава Гасяка, начальника юридичного відділу Львівської обласної ради.
У прокуратурі Львівської області надавати відео коментар відмовилася. Попри наші численні телефонні звернення. Та надіслали банальну відписку – інформацію, яку і так можна прочитати у зверненнях прокурорів до суду.
Прокуратура Львівської області та Львівська обласна рада двічі зверталися до Верховного суду із касаційними скаргами. І двічі Верховний Суд відмовляв їм у прийнятті до розгляду касаційної скарги.
Можна було б привітати Львівську обласну організацію працівників освіти і науки України. Але за умови – що ми живемо у правовій державі. Де усі дослухаються та керуються “буквою Закону”.
І не варто очікувати, що прокурори та чиновники Львівщини на цьому зупиняться.
Тож – далі буде. А ми продовжимо слідкувати за розвитком подій навколо рейдерства Львівського будинку вчених. І продовжимо контролювати, чим займаються чиновники та прокурори - за наші із вами податки.
* 15.01.2025 року, Тарас Зозулінський, Голова Правління ГО "Бюро журналістських розслідувань "Детективи".
** Розслідування проведено з використанням аналітичної системи - YouControl